Ostrzeżenia Pogodowe

Piątek - 21.09.2018

Złota Dynia 2017 - relacja

W miniony weekend 16 - 17 września 2017 r. odbył się XV Jubileuszowy Jarmark Wsi Zachodniopomorskiej „Złota Dynia”. Organizatorami tego wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich Morzyczyn-Zieleniewo oraz Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance i Gmina Kobylanka.


Na „Złotą Dynię”, która jak co roku odbyła się na terenie przy amfiteatrze i promenadzie nad jeziorem Miedwie w Morzyczynie przybyło blisko trzystu wystawców z Polski i z zagranicy: ogrodnicy, pszczelarze, rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich, stoiska gastronomiczne i wiele innych. W tym roku po raz pierwszy wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele zaprzyjaźnionej Gminy Boitzenburg z Niemiec z miejscowości Thomsdorf, a gościem honorowym pierwszego dnia XV Złotej Dyni był pan Frank Zimmermann Burmistrz Gminy Boitzenburg.


Pierwszy dzień Złotej Dyni 2017 to I Przegląd Zespołów Ludowych „POMERANIA”, który uroczyście otworzył Wójt Gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek. W przeglądzie wzięło udział sześć zespołów ludowych: Złota Jesień z Dolic, Mali Doliczanie z Dolic, Habry ze Stargardu, Suchanianki z Suchania , Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce oraz Jezioranki z Krzemienia.


Nagrodę główną przeglądu z rąk Wójta Gminy Kobylanka pana Mirosława Przysiwka odebrał Zespół Ludowy Suchanianki z Suchania za najlepszy występ, a Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce z rąk pani Magdaleny Goławskiej z FRAMEX-u odebrał nagrodę za najładniejsze stroje ludowe i od pana Mariusza Skóry Dyrektora CKiR w Kobylance za najładniejszy układ taneczny, a zespół Mali Doliczanie z Dolic za swój występ otrzymał wyróżnienie jury. Gratulujemy wszystkim zespołom udanych występów i życzymy wielu sukcesów na scenach całego kraju.


Następnym punktem sobotniego programu był występ klimatycznego folkowego zespołu MAGITZA, który był zakończeniem pierwszego dnia jarmarku.


Dodatkowymi atrakcjami pierwszego dnia jarmarku były imprezy sportowe: „II Maraton kajakowy dookoła jeziora Miedwie”, który rozegrany został na dystansach 5 i 18 km oraz rywalizacja żeglarzy w „Regatach we mgle” w klasie Omega i turystycznej, które zorganizował Klub Żeglarski Jomitoka – link do wyników.


Drugi dzień Złotej Dyni to przede wszystkim jarmark, prezentacje różnych odmian dyni i przetworów z dyniowatych, prezentacje rękodzieła ludowego i artystycznego, degustacje ekologicznych produktów spożywczych oraz koncerty i konkursy.


Oficjalne otwarcie jarmarku „Złota Dynia” oraz przywitanie wszystkich wystawców i gości odbyło się punktualnie o godz. 11:00. Chwilę później na scenie amfiteatru zaprezentowały się nasze gminne zespoły: Kalina i Lipka oraz zwycięzca sobotniego I Przeglądu Zespołów Muzyki Ludowej „Pomerania” – Zespół Ludowy Suchanianki, a na wodach jeziora Miedwie żeglarze rywalizowali w „VI Regatach o Złotą Dynię” – link do wyników: http://www.miedwie.org/?p=1715


 

Niedziela to także dzień „dyniowych” konkursów dla uczestników Złotej Dyni, w których laureaci otrzymali wspaniałe nagrody. Poniżej wyniki „dyniowych” konkursów: „Największa dynia”, Najciekawszy okaz ogrodowy” i „Naleśniki z dyni”:


 

· „Największa dynia”

- I miejsce za okaz nr 3 o wymiarach 195x188 cm: Dominika Pietruczuk-Tęcza z Dalewa,

- II miejsce za okaz nr 4 o wymiarach 167x187 cm: Przemysław Sanocki z Marianowa,

- III miejsce za okaz nr 2 o wymiarach 132x140 cm: Józef Wojtkiewicz z Reptowa,

 

· „Najciekawszy okaz ogrodowy”

- I miejsce za okaz nr 15 – ogórki w butelce: Marianna Król z Wardzynia,

- II miejsce za okaz nr 10 – tykwa: Weronika Molska z Radlińca Wielkopolskiego,

- III miejsce za okaz nr 2 – mieczyki na desce: Władysława Lach z Daleszewa,

 

· „Naleśniki z dyni”

- I miejsce za naleśniki sakiewki o różnych smakach: KGW Kobylanka,

- II miejsce za naleśnik owsiany z nadzieniem dyniowym na ostro – Halina Dzioba z Morzyczyna,

- III miejsce za naleśniki w nowej odsłonie z musem dyniowym: Halina Jager z Radziszewa.


 

Gratulujemy nagrodzonym wspaniałych okazów oraz pysznych naleśników i życzymy powodzenia w konkursach w przyszłym roku.


 

Po ogłoszeniu wyników i nagrodzeniu laureatów konkursów na scenie zagrali i zaśpiewali dla wszystkich LOSCAFE i GORALSKA HORA.


 

Tegoroczny jarmark prowadzili Jolanta Frycz z Koła Gospodyń Wiejskich Morzyczyn-Zieleniewo oraz Mariusz Skóra Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance.


 

Dziękujemy wszystkim wystawcom, artystom, organizatorom i odwiedzającym za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę i zapraszamy za rok na XVI edycję „Złotej Dyni”.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
M T W T F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30